ΣΠΟΡ

Σάκκαρη: Μεγαλειώδης πρόκριση στα ημιτελικά με ανατροπή

Δημοσιεύθηκε

στις

Μία μεγαλειώδη εμφάνιση κόντρα στην Μλαντένοβιτς πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Γαλλίδα έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 5-7, 6-3, 6-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, αφού πήρε τα τρία πρώτα game. Η Μλαντένοβιτς στη συνέχεια ανέβασε στροφές κατάφερε να απαντήσει με break back και να μειώσει σε 4-3. Στο αμέσως επόμενο game, ομως η Σάκκαρη απάντησε με νέο break για προηγηθεί με 5-3, αλλά το σετ δεν τελείωσε εκεί. Η Γαλλίδα εκμεταλλεύτηκα όλα τα λάθη της Μαρίας Σάκκαρη, πήρε τα επόμενα τέσσερα games για να κατακτήσει το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Μαρία Σάκκαρη ήταν εντυπωσιακή και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της. Κι όμως όλα ξεκίνησαν από ιδανικά για την Μλαντένοβιτς η οποία έκανε γρήγορα break για να προηγηθεί με 2-1. Σε εκείνο το σημείο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ζήτησε προπονητικό τάιμ άουτ, ο Τομ Χιλ την ηρέμησε και το αποτέλεσμα φάνηκε αμέσως. Η Μαρία Σάκκαρη κατέκτησε τα πέντε από τα επόμενα έξι games και με 6-3 οδήγησε τον αγώνα σε τρίτο σετ.

Το τρίτο σετ δεν χρίζει καμιάς απολύτως ανάλυσης. Η Μαρία Σάκκαρη ήταν ισοπεδωτική, πήρε το σετ με 6-0 και πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης.

Επόμενος αντίπαλος για την Μαρία Σάκκαρη είναι η Καρολίνα Πλίσκοβα η οποία επικράτησε με 6-7 (5), 6-2, 6-2 επί της Βικτόρια Αζαρένκα. Ο ημιτελικός είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 18.00.

Διαφήμιση
Σχόλια

ΣΠΟΡ

Και επίσημα στην Α2 ο Ολυμπιακός

στις

απο

Την απόφαση του αθλητικού δικαστή, σύμφωνα με την οποία ο Ολυμπιακός μετά την απόφασή του να μην αγωνιστεί για δεύτερη φορά κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ υποβιβάζεται στην Α2, ανακοίνωσε ο ΕΣΑΚΕ.

Με βάση τους κανονισμούς του ΕΣΑΚΕ, ο Ολυμπιακός τιμωρείται με συνολικό πρόστιμο 15 χιλιάδων ευρώ, ενώ τα αποτελέσματα της ομάδας ακυρώνονται. Επιπρόσθετα, οι «ερυθρόλευκοι» αποβάλλονται από το πρωτάθλημα και τα αποτελέσματά τους ακυρώνονται, ενώ ο Ολυμπιακός καταλαμβάνει και επίσημα την τελευταία θέση στην φετινή βαθμολογία της Basket League.

Αναλυτικά η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή:

«Επιβάλλεται στην ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ΚΑΕ:

α) για μη διεξαγωγή προγραμματισμένου αγώνα από υπαιτιότητά της μηδενισμό της ομάδας της καθώς και χρηματικό πρόστιμο πέντε χιλιάδων (5.000,00) ευρώ, ενώ ο αγώνας κατακυρώνεται 20 – 0 υπέρ της αντιπάλου της και

β) για μη συμμετοχή της ομάδας της σε αγώνα Πρωταθλήματος κατά τη φάση των play-offs συνεπεία λόγου μη αναγομένου σε γεγονός ανωτέρας βίας την ποινή του αποκλεισμού της από τους υπόλοιπους αγώνες της φάσης των play – offs και της αφαίρεσης έξι (6) βαθμών από την βαθμολογία της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, καθώς και χρηματικό πρόστιμο δέκα χιλιάδων (10.000,00) ευρώ, ενώ ακυρώνονται τα αποτελέσματα όλων των αγώνων στους οποίους συμμετείχε κατά την οικεία αγωνιστική περίοδο, δεν αντικαθίσταται και το Πρωτάθλημα συνεχίζεται με τις υπόλοιπες ομάδες και αυτή κατατάσσεται τελευταία στον πίνακα της τελικής βαθμολογικής κατάταξης του οικείου Πρωταθλήματος μετά από τις ομάδες που καταλαμβάνουν αγωνιστικά τις τελευταίες θέσεις και κατά συνέπεια υποβιβάζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία αγωνιστικά, κατά τον αγώνα Πρωταθλήματος με την ομάδα της KAE ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ της 20-05-2019».

Συνέχισε να διαβάζεις

ΣΠΟΡ

Χολαργός – ΑΕΚ 88-72: Το Σάββατο θα παίξουν την τετράδα

στις

απο

Μεγάλη εμφάνιση από τον νεοφώτιστο στην Α1 Χολαργό, που κυριάρχησε απέναντι στην ΑΕΚ, ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1 και την οδήγησε σε τρίτο και τελευταίο ματς στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτο.

Στη μία πλευρά υπήρχε μια ομάδα με πείσμα, με φιλοδοξία και με διάθεση να διασκεδάσει το παιχνίδι. Από την άλλη υπήρχε μια ομάδα χωρίς ενέργεια, απογοητευμένη χωρίς λόγο, άσχημα προετοιμασμένη, μπλαζέ. Χολαργός και ΑΕΚ δεν έδωσαν τη μάχη που όλοι περίμεναν το βράδυ της Τετάρτης (22/5), καθώς οι νεοφώτιστοι στην Α1 γηπεδούχοι διέλυσαν τους κιτρινόμαυρους (88-72) για το 1-1 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Basket League. Λυκογιάννης και Μπάνκι θα λύσουν τους λογαριασμούς τους το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ, με τον Προμηθέα Πάτρας να περιμένει ήδη στα ημιτελικά της Α1.

Πολύ σκληρός ο Χολαργός, ίσως να μην είχε στόχο τη νίκη αλλά να απολαύσει το σαραντάλεπτο όπως είχε πει ο τεχνικός του στο Game 1 της σειράς. Του βγήκε το ματς, μπήκαν τα σουτ από την καλή κυκλοφορία της μπάλας και πλέον η ομάδα των βοριοανατολικών προαστίων βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους τέσσερις τις Ελλάδας! Η ΑΕΚ από την άλλη, έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων χρόνων και πλέον θα έχει αρκετή πίεση καθώς ο Χολαργός θα πάει στο γήπεδό της χωρίς το παραμικρό άγχος για να πετύχει ένα μικρό μπασκετικό θαύμα.

Ο MVP

Με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς εκτός αγώνα, ο Γκάρι Τάλτον (18 πόντοι από 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Τζαβόντε Χόκινς (18 πόντοι, 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) αναβαθμίστηκαν, μοιράστηκαν ηγετικά καθήκοντα και το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 4/13 σουτ της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια αποκαρδιωτική επίδοση, όπως και τα δέκα λιγότερα ριμπάουντ της ομάδας του Λούκα Μπάνκι στο ημίχρονο (21-11). Δεν είχαν πόντο από δεύτερη ευκαιρία οι κιτρινόμαυροι, μόλις τρεις πόντους βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο και δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το -13. Με 9/17 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα ο Χολαργός, που πέτυχε 25 (!) πόντους στον αιφνιδιασμό και έφτασε μέχρι και το +23.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή βραδιά του Χολαργού φάνηκε από νωρίς, όταν το 13-4 στο πέμπτο λεπτό έβαλε πολλή πίεση στις πλάτες της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, βρήκαν τους ελεύθερους παίκτες, έπαιξαν καλή άμυνα, προηγήθηκαν με 24-13 στο τέλος της περιόδου από τρίποντο του Χόκινς μετά από άστοχο λέι-απ του Σαντ-Ρος και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα.

Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν αποκαρδιωτική, 4/13 σουτ είχαν οι κιτρινόμαυροι στο δεκάλεπτο, πριν βρεθούν και στο -19 (31-13) στις αρχές του δεύτερου με τον Κώττα να μοιάζει με… Ταβάρες και να κόβει τα πάντα. Ξανθόπουλος με πίεση και σουτ και Γιαννόπουλος με τρίποντο προσπάθησαν να μαζέψουν το σκορ, αλλά και πάλι οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν ένα επίπεδο πάνω σε ενέργεια και διάθεση για το 45-32 του ημιχρόνου.

Θα περίμενε κανείς πως η ΑΕΚ θα μπει στο τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά, να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με εκείνο του πρώτου μέρους. Και όμως, ο Χολαργός ήταν ακόμη καλύτερος με τον Τάλτον να σκοράρει πέντε σερί πόντους για το 53-38 στο 23′ και τον Λυκογιάννη να τρίβει τα μάτια του με την ευστοχία των παικτών του. Το 72-53 στο 30′ έμοιαζε με… ψέμα, το 75-53 από το μακρινό σουτ του Φιτζπάτρικ στο 31′ δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο Αντώνης Τρίτσης του Χολαργού, που δεν είχε ούτε οπαδούς της ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Μπήτης, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάλτον 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Κώττας 8 (2 μπλοκ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3/4 τρίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15 (6/10 δίποντα, 3/8 βολές), Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6 (2/9 σουτ), Γιορκ 11 (4/11 σουτ), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 21/40 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 19/24 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/35 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη

ΣΠΟΡ

Στα Πετράλωνα μαχαιρώθηκε ένας οπαδός του Ολυμπιακού – ΒΙΝΤΕΟ

στις

απο

Όπως έγινε γνωστό σήμερα χούλιγκαν, που σύμφωνα με την εκτίμηση της αστυνομίας ήταν οπαδοί του Παναθηναϊκού, ξυλοκόπησαν οπαδό του Ολυμπιακού και τον μαχαίρωσαν στα πλευρά, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Στο φως της δημοσιότητας ήρθαν σοκαριστικές εικόνες της επίθεσης που έλαβε χώρα στα Πετράλωνα.

Το βίντεο έχει τραβηχτεί από τους περίοικους της περιοχής, οι οποίοι άκουσαν φασαρία και βγήκαν έξω να δουν τι ακριβώς συμβαίνει.